A devenit o tradiţie ca în fiecare sfârşit de an, în preajma Crăciunului, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Neamț să organizeze o gală dedicată sportivilor nemțeni, performerilor care fac cunoscut județul Neamț în diferite competiții.

În cele 480 de competiții sportive județene, interjudețene, naționale și internaționale, sportivii nemțeni s-au întors acasă cu 361 de medalii. Pentru rezultatele lor remarcabile, cei mai buni au fost premiați în cadrul Galei Sportului Nemțean 2018.

Canotoarea Laura Pal și antrenorul Valentin Gavril (Clubul Sportiv Ceahlăul) au obținut titlul de Sportivul anului, respectiv Antrenorul anului. Clubul Sportiv al anului 2018 a fost desemnat CS CEAHLĂUL PIATRA NEAMȚ, iar Paul Pintilie și Mihai Cristea au fost desemnați antrenorii anului la sporturile neolimpice.

Lista premianților la Gala Sportului Nemțean 2018

 PREMII SPECIALE

 

Vornicu Cristian Piatra Neamț Futsal Ceahlăul

Piatra Neamţ

Delegat UEFA competiţii internaţionale – Liga Campionilor şi preliminarii EURO Women 2019
Urzică Vladimir Piatra Neamț Arbitru FIFA Delegat la jocuri oficiale din preliminariile Ligii Campionilor şi din grupele Europa League, precum şi la jocuri interţări de seniori (Spania – Elveţia, Andorra – Georgia) şi tineret (Islanda – Spania), amicale şi oficiale.
Georgiana Lungu  Mihaela Paraschiv Roman ARBITRI EHF Delegate la jocuri oficiale EHF (Federaţia Europeană de Handbal) – Women Challange Trophy şi la

Jocurile Mediteraneene, turneu găzduit de Muntenegru

Mai – Iunie 2018

Aprilie 2018

Volcinsche Sebastian Bicaz Arbitru internaţional delegat la Campionatul Mondial Şcolar şi

Campionatul European de Juniori

22-30 mai 2018, Iaşi

5-14 septembrie,

Mamaia

Botiş Alin,

Trifan Cătălin,

Grigorici Ilarion

Piatra Neamț Audio Class Drift Piatra Neamţ Locul 3 – Campionatul Naţional de drift
Eusebiu Popa RC Venus Club Piatra Neamț Venus Rifil Piatra Neamţ Premiu pentru întreaga activitate
Adrian Laza   Alpinism Ascensiune pe Vârful Makalu din Masivul Himalaya – 8485m Mai 2018
Husariu Ionuţ Grigoroaie Andrei Atletism Participant în Circuitul Carpaţilor (curse de maraton şi semimaraton)– 8 clasări pe podium în 14 curse
Munteanu Silviu Olteanu Iulia CS Ceahlăul Piatra Neamţ Record Naţional 100m – Juniori 3 20-21.07.2018, Bucureşti
Leonte Ionuţ Leonte Grădinaru CSE Fraţii Jderi Târgu Neamţ Campionat Balcanic
Asmarandei Florin   ISU NEAMŢ Campionatul European al Pompierilor

AUR – Greutate

AUR – Suliţă

AUR – Ciocan

AUR – Disc

 
Danţiş Marian   ISU NEAMŢ Campionatul European al Pompierilor

Aur cros

Argint – suliţă

Rîpanu Alessia – Maria Corfă Lăcrămioara, Drăgoi Roxana Rithmic Dance Piatra Neamţ Bronz – Festivalul Balcanic Majorete Buzău

 SPORTURI NEOLIMPICE

 

Macsim Mihaela Paisa Gheorghe CS Ceahlăul Piatra Neamţ Bronz (individual + echipă) – Campionatul Mondial Telegrafie viteză

Aur (echipă) şi Bronz (individual, Jun.1) – Campionatul Balcanic

Aur (echipă) şi Bronz (individual) – Cupa Europei

25-29.08.2018 – Astana, Kazahstan

02-06.05.2018 – Bansko, Bulgaria

02-06.05.2018 – Bansko, Bulgaria

Cojocaru Lucian Paisa Gheorghe CS Ceahlăul Piatra Neamţ Bronz (echipă) – Campionatul Mondial Telegrafie

Aur (echipe) – Campionatul Balcanic

Aur (echipă) – Cupa Europei

25-29.08.2018 – Astana, Kazahstan

02-06.05.2018 – Bansko, Bulgaria

02-06.05.2018 – Bansko, Bulgaria

Paisa Victoria Paisa Gheorghe ACS Valentin Piatra Neamţ Bronz (echipă) – Campionatul Mondial Telegrafie 25-29.08.2018 – Astana, Kazahstan
Filip Vasile Bunghez Cătălin CS Ceahlăul Piatra Neamţ CAMPIONAT EUROPEAN

Aur, Argint, Bronz

Sava Teodor Paul Pintilie CS Ceahlăul Piatra Neamţ CAMPIONAT EUROPEAN

TINERET: 1 Aur, 1 Bronz

Aanicăi Daniel   CS Sakki Internaţional Karate Do Piatra Neamţ Campionat Balcanic

Locul 2 kumite individual

Locul 3 kata indivudual

Asaftei Alexandru Aanicăi Daniel CS Sakki Internaţional Karate Do Piatra Neamţ Campionat Balcanic

Locul 2 kumite individual

Irinei David Aanicăi Daniel CS Sakki Internaţional Karate Do Piatra Neamţ Campionat Balcanic

Locul 3 kumite individual

Șerban Horia Paul Pintilie CS Ceahlăul Piatra Neamţ CAMPIONAT BALCANIC

4 x Aur individual şi echipe (kumite,m kata, fukugo)

Berbecaru-Vișan Mihnea Paul Pintilie CS Ceahlăul Piatra Neamţ CAMPIONAT BALCANIC

3 x Aur şi Argint (echipe şi individual – kata, kumite)

Vicu Codrin Paul Pintilie CS Ceahlăul Piatra Neamţ CAMPIONAT BALCANIC

2 x Aur şi 1 Argint

Vodă Paul   Paul Pintilie CS Ceahlăul Piatra Neamţ CAMPIONAT BALCANIC

2 x Aur şi 1 Bronz (Seniori)

Nădejde Mihai Andrei Cristea Mihai BAO Roman – QWAN KI DO

 

Campionatul European Seniori –

2xBronz

 

13 – 14 aprilie 2018, GANDIA, SPANIA,
Moisei Gabriel Cristea Mihai BAO Roman – QWAN KI DO

 

Campionatul European Seniori –

2xBronz

 

13 – 14 aprilie 2018, GANDIA, SPANIA,
Giurgi Alexandru Cristea Mihai BAO Roman – QWAN KI DO

 

Campionatul European Seniori – Aur şi Bronz 13 – 14 aprilie 2018, GANDIA, SPANIA,
Bandur Mihai Alexandru Cristea Mihai BAO Roman – QWAN KI DO

 

Campionatul European Seniori – Argint şi Bronz 13 – 14 aprilie 2018, GANDIA, SPANIA,

 

JOCURI SPORTIVE

Blaj Robert Țocu Marius LPS Roman Campionatul European baseball – Locul III la juniori II 16-21.07.2018 – Croația
Cucu Gabriel Dănilă Gheorghe LPS Roman Bronz – ONSS Gimnaziu Fotbal
Anton Alexandru Avădanei Valentin, Domşa Codruţ CSM Ceahlăul Piatra Neamţ Convocare şi jocuri România U15 Octombrie 2018, Piatra Neamţ
Gavril Dan   VCM-LPS Piatra Neamț ANTRENOR LOT NATIONAL VOLEI U20

LOCUL 2 CAMPIONATUL BALCANIC U20

Cojocariu Mădălin Nica Andrei

Gavril Rareș

LPS Piatra Neamț LOCUL 3 CAMPIONATUL BALCANIC DE VOLEI U18
Răzvan Caba handbal LPS Piatra Neamț Antrenor cu sportivi participanți la Campionatul European de Beach-handball Iunie – iulie Muntenegru
DIRECTORUL LPS PIATRA NEAMȚ OVIDIU ȚOC Rezultate 2018

 

SPORTURI OLIMPICE

 

Burueană Lenuța Cojocaru Dan CS Ceahlăul Piatra Neamţ Campionatul Balcanic + Aur şi Bronz

 

17.02. ISTANBUL

20-21.07. BULGARIA

Țigănașu Ioana Diana Cojocaru Dan CS Ceahlăul-LPS Piatra Neamţ Campionatul Balcanic

Aur

Argint

Bronz

 

10.02   SOFIA

23-24.06 ISTANBUL

10.02. SOFIA

10.02. SOFIA

Nicorici Dragoș Floroiu Emilian LPS Roman Locul VI la Campionatul Balcanic de juniori II – ar.ciocanului 16-20.05.2018 Istanbul – Turcia
Nistor Șerban Floroiu Emilian LPS Roman Locul VIII la Campionatul balcanic de juniori I – sală – aruncarea greutății 10.02.2018 – Bulgaria
Chelariu Alin Ciobanu Constantin LPS Roman Locul VII la Campionatul Balcanic     U 13 – judo – categoria 50 kg. 27-29.07.2018 Salonic – Grecia
DIRECTORUL LPS ROMAN Constantin Lupușoru Rezultate 2018
   
Bordeanu Irina Olteanu Iulia CS Ceahlăul-LPS Piatra Neamţ Campionatul Balcanic Alergare Montană – Argint

Cupa Mondială Alergare Montană – Bronz

Cupa Mondială Alergare Montană – Argint

5        Mai SERBIA

15 septembrie

ANDORA

10 iunie ITALIA

Corhană Laura Olteanu Iulia CS Ceahlăul-LPS Piatra Neamţ Campionatul Balcanic Alergare Montană – Argint

Cupa Mondială Alergare Montană J2 – Argint şi Bronz

5 mai SERBIA

9 iunie ITALIA

 

Ausburger Juliana Milena Olteanu Iulia CS Ceahlăul Piatra Neamț Campionatul Balcanic de Alergare Montană pentru tineret – ARGINT Noiembrie 2018
Zglimbea Georgiana Ciortan Ioan CA Roman Campionat Balcanic Atletism

Locul 3

 
Iuraşcu Patricia Obreja Mihaela CA Roman Campionat Balcanic Lupte

Locul 1

Mustea Amalia Cătescu Valeria CS Ceahlăul-LPS Piatra Neamţ Campionatul European – Bronz 26-27.05.20418 GRAVELINES FRANTA
Rusu Alexandra Dinu Cornelia CS Ceahlăul-LPS Piatra Neamţ Campionatul European – Locul 4

Campionatul Mondial – Locul 7

01-02.09.2018 BREST BELARUS
Andron Monica Goliciu Petre CS Ceahlăul-LPS Piatra Neamţ Campionatul European – Locul 4

Campionatul Mondial – Locul 7

01-02.09.2018 BEST BELARUS

Galerie Foto eveniment