CSM Ceahlăul Piatra Neamț a înregistrat prima înfrângere pe propriul teren în această ediție de campionat și a doua a sezonului. În etapa 5, galben-negrii au pierdut derby-ul rundei cu Aerostar Bacău după o evoluție neconvingătoare și sub așteptările celor peste 1000 de oameni care au fost în tribunele arenei din Piatra Neamț.

Scorul final al disputei a fost 0-2 (0-1), la capătul unui joc în care oaspeții au deschis scorul foarte repede și cu destul noroc. Horia Ilie a sprintat în dreapta atacului băcăuan și după mai multe încercări a reușit să trimită mingea în fața porții la Cătălin Vraciu, care a marcat în urma unei lovituri de cap. Era minutul 4.

Aerostarul a mai avut două momente importante la poarta noastră, în minutul 11, când Botezatu și Nemțanu au avut șanse din afara și din interiorul careului. Disputa s-a echilibrat mai apoi, echipa noastră a început să joace ceva mai legat la mijlocul terenului, dar numai Răzvan Pîntea (18) a amenințat poarta adversă, șutul său fiind însă pe lângă poartă. Ultima șansă a reprizei 1 a aparținut tot oaspeților, Chirilă (28) șutând pe lângă poartă din marginea careului mic al porții apărate de Barna.

Raul Iliescu (46) a semnat primul șut pe poartă al reprizei a doua, fără a-i da mari emoții lui Axinte, după care M`Barga (54) și Pîntea (56) au avut șansa unor șuturi periculoase de la distanță, dar primul a tras pe direcția portarului, iar al doilea pe lângă țintă. Botezatu (64) a executat destul de slab o lovitură liberă din apropierea careului advers, iar zece minute mai târziu soarta partidei putea lua o altă turnură. Mihălăchioaie l-a trântit în careu pe Fellrath (73), numai că M`Barga (74) a irosit ocazia de a egala din penalty. Până la final s-a mai consemnat golul de 0-2 al lui Vraciu, cu un șut puternic din unghi mic la colțul lung, informează oficialii clubului.

Pentru CSM Ceahlăul Piatra-Neamț urmează un nou meci pe propriul teren în ziua de sâmbătă, 28 septembrie 2019, de la ora 17:00, cu CSM Pașcani.

Articolul precedentLa 23 septembrie sunt disponibile pentru nemțeni 858 locuri de muncă
Articolul următorAccident rutier cu victimă pe ”drumul Balaurului” (FOTO)