La Piatra Neamț, pe stadionul Ceahlăul, au fost circa 12.000 de spectatori, potrivit estimării federației.

După 0-0 în manșa tur, la Suceava, în fața a alte mii de spectatori, Ceahlăul a reușit în retur să se impună pe teren propriu cu scorul de 2-0, prin reușitele lui Alexandru Anton (29) și Bogdan Forizs (90+6 – penalty) și să urce în Liga 2 în fața Forestei, echipă care a condus Seria 1 în mare parte a sezonului. Un moment important în joc a avut loc în prelungirile primei reprize, când Krell a apărat penalty-ul executat de Vasile Nechita (45+3).

ACSM Ceahlăul este o echipă înființată în 2016 și care se dorește a fi continuatoarea clubului care are peste 100 de ani. După mai mulți ani de chin în Liga 3, a reușit surpriza sub conducerea lui Cristian Pustai (55 de ani) și a promovat.

Echipa din Piatra Neamț a prins play-off-ul-ul în Seria 1 cu mare noroc, profitând inclusiv de excluderea celor de la Dante Botoșani, a terminat sezonul pe locul 2 și în marea finală a învins rivala din campionat Foresta, echipă care a fost lider tot timpul. În jocurile directe, Foresta a câștigat ambele partide din sezonul regular (3-1 la Piatra Neamț și 2-1 la Suceava), în play-off au fost numai remize (1-1 la Suceava, apoi la Piatra Neamț și din nou la Suceava) și un egal la Suceava (0-0) și o victorie a Ceahlaului (2-0), în dubla manșă a barajului.

VIDEO cu bucuria nemțenilor, AICI

”După o remiză albă pe terenul sucevenilor, peste 12.000 de fani au trăit cu sufletul la gură returul și s-au bucurat de o primă repriză în care Ceahlăul a reușit să deschidă scorul, iar portarul nemțenilor să pareze apoi un penalty în prelungiri. Ceahlăul revine în L2, marcând și în finalul meciului, sub comanda experimentatului tehnician Cristi Pustai, într-o atmosferă care a amintit de vremurile când sub Pietricica se juca fotbal de prim eșalon”, a scris FRF despre acest joc.

• Piatra Neamț va avea din nou echipă în Liga 2 după șapte sezoane, ultima prezență aparțind celor de la FC Ceahlăul Piatra Neamț, în ediția 2015-2016.
  • Printre cei mai cunoscuți jucători din lotul echipei Ceahlăul sunt Patrick Petre, Cătălin Ștefănescu, Mihai Neicuțescu sau Vasile Petra.
  • În faza semifinală a barajului de promovare în Liga 2, Foresta (l1S1) a trecut de CSM Râmnicu Sărat (l2S2)(1-1 la Râmnicu Sărat și 2-0 la Suceava), iar Ceahlăul (l2S1) a învins Metalul Buzău (l1S2)(1-1 la Piatra Neamț și 2-1 la Buzău).

SURSĂ: PROSPORT

Articolul precedentUndă verde în contractele cu statul. Găselnița prin care se pot majora sumele pentru achiziții publice
Articolul următorFiorentina – West Ham 1-2. Englezii au câștigat Conference League