Naţionala de baschet masculin tineret a României a învins reprezentativa Bulgariei, scor 91-81 și s-a calificat în sferturile Campionatul European găzduit de Piteşti, în cadrul Diviziei B.

Cu acest succes, tricolorii au încheiat meciurile din grupa D cu a patra victorie consecutivă.

Deși au fost conduși la pauza mare, scor 43-49, românii au revenit și s-au impus după o nouă prestație foarte bună a lui Denis Bădălău, autor a 25 de puncte.

Jucătorul Coronei Brașov, Andrei Oinaru, a încheiat cu 12 puncte, trei recuperări și trei intercepții.

În sferturi s-au calificat primele două clasate din fiecare din cele patru grupe, iar partidele se vor juca vineri, după o zi de pauză.

În această fază a competiției România întâlnește Ungaria.