Naționala de minifotbal a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de la Sarajevo, după ce a dispus de Georgia, scor 3-0.

Golurile tricolorilor au fost marcate de Mircea Ungur, Alexandru Nechita şi Vlad Mocanu.

Cu brașoveanul Dragoș Nițu în poartă, România a mai ratat o ocazie importantă când Şumălan a lovit bara transversală, iar Georgia a ratat un penalty în minutul 37.

În cele patru jocuri disputate până acum la EURO, România a încasat doar două goluri și a înscris 17.

În sferturile de finală, România, sextuplă campioană europeană, va înfrunta echipa gazdă, Bosnia-Herţegovina, care a învins Cehia cu scorul de 3-2, la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal, 2-2, la finalul timpului regulamentar.