CIOLACU: ”ÎMI DORESC CA SUA SĂ DEVINĂ PRINCIPALUL INVESTITOR AL ROMÂNIEI DIN AFARA UE”

CIOLACU: ”ÎMI DORESC CA SUA SĂ DEVINĂ PRINCIPALUL INVESTITOR AL ROMÂNIEI DIN AFARA UE”
Ciolacu a subliniat că își dorește ca Statele Unite să devină principalul investitor și partener comercial al României din afara Uniunii Europene
Premierul Marcel Ciolacu l-a felicitat recent pe Donald Trump pentru victoria în alegeri și a reafirmat dorința sa de a întări parteneriatul strategic dintre România și SUA. Aflat într-o vizită de lucru în județul Vrancea, Ciolacu a subliniat că își dorește ca Statele Unite să devină principalul investitor și partener comercial al României din afara Uniunii Europene.
„L-am felicitat pe președintele Trump. Parteneriatul strategic cu SUA va continua în aceiași parametri și îmi doresc cu adevărat ca SUA să fie principalul investitor și partener comercial al României non-UE”, a declarat premierul. Ciolacu a evidențiat că securitatea și economia sunt aspecte inseparabile și că următorii ani vor fi marcați de o politică axată pe creștere economică și stabilitate comercială.
Premierul și-a exprimat convingerea că, având o experiență vastă în afaceri, Donald Trump va susține o colaborare economică strânsă cu România. Întrebat despre impactul victoriei lui Trump asupra Ucrainei, Ciolacu a preferat să evite un răspuns clar, menționând că „trebuie să așteptăm să depună jurământul președintele Trump”.
Vizita lui Marcel Ciolacu în Vrancea a avut ca scop principal verificarea stadiului lucrărilor la autostrada A7 Buzău - Focșani, un proiect de infrastructură important pentru regiune, realizat în colaborare cu ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu.
Sursa: Realitatea Din PSD
Citește și:
- 16:08 - SURSE: Nicușor Dan vrea ca PSD să rămână în Coaliție
- 15:12 - PSD, vot în unanimitate pentru retragerea miniștrilor din Guvern. Ilie Bolojan are termen de 72 de ore pentru a demisiona
- 14:28 - George Simion: „PSD nu este un partid serios. Votăm orice moțiune pentru a dărâma acest Guvern dezastruos”
- 12:37 - Ilie Bolojan nu pleacă de la Palatul Victoria. Ce spune despre negocierile cu Nicușor Dan
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News














