NICOLAE CIUCĂ, ÎN GALERIA DE ONOARE A PRESTIGIOSULUI US ARMY COLLEGE

NICOLAE CIUCĂ, ÎN GALERIA DE ONOARE A PRESTIGIOSULUI US ARMY COLLEGE
Nicolae Ciucă a obținut masterul în studii strategice la US Army War College
În aceste alegeri prezidențiale, pregătirea și experiența candidaților va conta cu siguranță. Societatea românească are așteptări de la Președintele României, nu oricine poate ocupa această înaltă funcție pentru că nu oricine îi poate face față.
În timp ce unii încă își caută prin sertare diploma de Bac, alții au găuri în CV sau nu au deloc un CV public, Nicolae Ciucă a obținut masterul în studii strategice la US Army War College. Aflăm acest lucru din recenta carte a lui Nicolae Ciucă.
Devenit General după ce a participat în teatre de operații, Nicolae Ciucă a fost inclus în galeria celebrităților US Army War College.
Pe lista absolvenților US Army War College se află nume prestigioase precum John Pershing, comandat al Forțelor Expediționare Americane în Primul Război Mondial, Dwight Eisenhower, al 34-lea Președinte al Statelor Unite, comandatul suprem al forțelor aliate din Europa în Al Doilea Război Mondial, Creighton Abrams, comandant al forțelor americane în războiul din Vietnam, care a dat numele celebrului tanc Abrams, George Patton, general american în Al Doilea Război Mondial în campaniile din Africa de Nord, Sicilia și Europa de Vest, Omar Bradley, care a comandat forțele americane în campaniile din Africa de Nord, Sicilia și Europa de Vest, Leslie Groves, general american, șeful militar al proiectului Manhattan.
Detalii pot fi consultate aici: https://www.armywarcollege.edu/legacy/
US Army War College a fost fondat în 1901, după războiul Hispano-American. Rolul său e de a pregăti ofițerii de rang înalt în domeniul strategiei militare și leadershipului strategic. Instituția pune accent pe înțelegerea profundă a strategiei militare, a securității naționale și a conducerii în situații de criză. Colegiul își propune să dezvolte abilitățile critice de analiză și luare a deciziilor necesare în gestionarea operațiunilor militare și a politicilor de securitate.
Măcar atunci când vine vorba de asemenea lucruri sper că putem renunța la atitudinea dâmbovițeană de a ne critica între noi și a ne minimiza singuri. Ar trebui să ne bucure că un român se află pe această listă faimoasă. Până la urma urmei, este o cinste și pentru România.
Citește și:
- 20:45 - Atuul secret al Iranului și ultimatumul lui Trump: „Reluăm bombardamentele
- 16:16 - George Simion pune condiții dure pentru negocieri: „Trei lucruri vrem de la acești domni care au dus România în prăpastie” - VIDEO
- 15:47 - EXCLUSIV: Gabriela Firea față în față cu Anca Alexandrescu la „Culisele Statului Paralel”, azi de la ora 20:55
- 14:42 - Grindeanu îi dă un ultimatum lui Bolojan: "Dacă mâine nu ajungem la o soluție vom retrage miniștrii PSD din Guvern"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News














