CSM Ceahlăul Piatra Neamț va da piept cu una din primele patru echipe ale Seriei A a Ligii Elitelor U19 în turul II al Cupei României U19 la fotbal. Duelul va fi pe miercuri, 6 noiembrie 2019, de la ora 12:00, pe terenul cu gazon sintetic de la Stadionul Ceahlăul din Piatra Neamț.

Adversarul formației pregătite de Valentin Avădanei și Florin Axinia va fi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, formație care ocupă locul 4 în ierarhia Ligii Elitelor U19, Seria A, după FCSB București, Viitorul Constanța și Dinamo București.

”Se anunță un meci foarte greu cu echipa din Miercurea Ciuc, dar am vrut însă să ajungem la acest nivel al competiției pentru a ne duela cu un adversar de Liga Elitelor. Este o ocazie prin care trebuie să arătăm că jocul nostru se apropie de nivelul celor din campionatul de elită. Este o oportunitate de care trebuie să profităm și prin care să arătăm că locul nostru acolo era și în acest sezon, în Liga Elitelor”, a declarat Valentin Avădanei, antrenor juniori CSM Ceahlăul.

Conform regulamentului competiției, dacă meciul se va termina la egalitate, se va trece direct la executarea de lovituri de departajare, fără a se mai juca prelungirile de 30 de minute.

Până la jocul din Cupa României U19, CSM Ceahlăul are sâmbătă, 02.11.2010, meci în Campionatul Național U19, Seria I, la LPS Iași. Tot cu LPS Iași și tot în Copou vor jucas și juniorii B ai clubului nostru.