DGASPC Neamț caută asistenți maternali profesioniști

asistenti-maternali
Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Neamț recrutează persoane interesate să devină asistenți maternali profesioniști, veniturile lunare ale celor care vor fi atestați și angajați ajungând și la peste 2.000 de lei, în funcție de vechime și numărul de copii.
”Situația copiilor abandonați este în permanentă dinamică astfel că avem nevoie mereu de asistenți maternali. De asemenea, de anul viitor legislația specifică va fi modificată iar pentru toți copiii sub 7 ani pentru care se instituie o măsură de protecție trebuie găsită o alternativă la rezidență iar una dintre ele este asistentul maternal. Este evident că în această situație vom avea nevoie de foarte mulți asistenți maternali profesioniști, motiv pentru care îi invităm pe nemțenii care îndeplinesc condițiile să se alăture echipei noastre”,
a declarat Cristina Păvăluță, director general al DGASPC Neamț.Asistentul maternal profesionist este persoana fizică atestată în condițiile legii care asigură la domiciliul său creșterea, îngrijirea și educarea copiilor pe care îi primește în plasament. Persoanele interesate pot obține informații la la sediul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Neamț din strada Alexandru cel Bun, nr 11 (lângă Colegiul Calistrat Hogaș Piatra Neamț) sau la numărul de
telefon 0727227196.
Condiții
Dacă sunt îndeplinite aceste condiții, solicitantul împreună cu familia sa este evaluat psihologic de către specialiștii nostri. Ulterior, asistenții maternali și familiile lor urmează cursuri de perfecționare și instruire.
Drepturi şi facilităţi
Pe perioada plasamentului copilului, asistenţii maternali sunt angajați ai DGASPC cu carte de muncă și au un salariu net (în mână) cuprins între 1350 de lei și 2.100 de lei în funcție de vechime și de copiii pe care îi au în îngrijirePentru copilul care se află în plasament la AMP statul alocă lunar alocația de stat pentru copii în cuantum de 84 de lei și alocația de plasament de 600 de lei lunar. Pentru copilul cu dizabilități statul acordă alocaţia de stat de 200 lei/lunar, alocaţia de plasament - 900 lei/lunar şi bugetul complementar acordat în funcţie de gradul de handicap al copilului.
Citește și:
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
- 15:40 - CNA a respins solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS - LIVE TEXT
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
- 14:47 - Urmărire ca-n filme în trafic, în Argeș: tânăr prins după 25 km, fără permis și băut
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News










