Actualitate· 2 min citire

Două accidente rutiere cu 3 victime

20 ian. 2019, 12:42
Actualizat: 20 ian. 2019, 12:42
accident_isu_vrancea_fb_67737500

accident_isu_vrancea_fb_67737500

Articol scris de Barjoveanu Dan

Două accidente rutiere cu 3 victime (printre care și 2 minori) au avut loc sâmbătă (19 ianuarie), în județul Neamț.

Conform purtătorului de cuvânt al IPJ Neamț, Georgiana Moșu, primul a avut loc în jurul orei 13:15, pe DN 2 84.Din cercetările polițiștilor a reieșit că un tânăr de 18 ani, din Iași, a condus un autoturism pe direcția Roman – Iași, iar la un moment dat nu a păstrat distanța fața de un autoturism condus de un bărbat de 38 de ani, din Săbăoani, oprit pentru a efectua virajul la stânga.În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a unui copil de 4 ani, din Săbăoani (aflat în autoturismul condus de bărbatul din Săbăoani) și a unei tinere de 16 ani, din Iași (din mașina șoferului de 18 ani).Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Cel de-al doilea eveniment rutier a avut loc în jurul orei 18:15, când polițiștii din Roman au intervenit la un accident rutier produs pe DN 2 (E 85).

Din cercetările polițiștilor a reieșit că în timp ce un bărbat de 62 de ani, din Roman, conducea un autoturism pe DN 2, în localitatea Horia a surprins și accidentat un biciclist de 54 de ani, din Horia. În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a biciclistului care a fost preluat și transportat la spital pentru îngrijiri medicale.Se pare că biciclistul nu era echipat corespunzător, cu elemente fluorescente și nici bicicleta nu avea elemente de iluminare.Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.Polițiștii continuă cercetările, în ambele accidente, sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News