Koveși critică dur legea evazioniștilor care scapă de pedepse - Prejudiciul sub un milion de euro nu se va mai pedepsi penal

Koveși critică dur legea evazioniștilor care scapă de pedepse - Prejudiciul sub un milion de euro nu se va mai pedepsi penal
Adoptarea legii ar putea fi o problemă reală pentru Parchetul European
Laura Codruța Kovesi intervine în scandalul legii care apără marii evazioniști. Procurorul-șef al Parchetului European critică dur legea adoptată marți noapte de Parlament.
Evaziunea fiscală cu un prejudiciu de sub un milion de euro nu se va mai pedepsi penal dacă este achitată suma, plus 15% din prejudiciu. Același prag a fost introdus și în dosarele de crimă organizată.
„Este greu de înțeles cum frauda fiscală de o asemenea amploare poate fi considerată suficient de inofensivă ca să nu fie pedepsită de legea penală”, a declarat Kovesi care spune că în România, nivelul de detectare a fraudei este foarte scăzut.
Adoptarea legii ar putea fi o problemă reală pentru Parchetul European în investigațiile transfrontaliere. Opoziția a atacat la CCR legea adoptată de coaliție.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:42 - Primul weekend cu temperaturi de vară din acest an. Noile date de la ANM-VIDEO
- 08:07 - Alertă maximă în România. Fragmente de dronă căzute în Galaţi. Pericol de explozie, mai mulți oameni evacuați FOTO/VIDEO
- 22:01 - Criză la pompe: stații fără motorină după ieftiniri record, apoi scumpiri bruște de până la 50 de bani pe litru
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News














