Litoralul, nepregătit înainte de sezonul estival. Investiții blocate de lipsa autorităților

Litoralul românesc
Sezonul estival bate la ușă, dar multe plaje de la malul mării sunt încă departe de condițiile promise turiștilor. Operatorii reclamă lipsa apei potabile, a canalizării și a curentului electric, în timp ce autoritățile anunță controale stricte și toleranță zero pentru construcțiile ilegale. Între investiții blocate și reguli mai dure, litoralul intră într-o cursă contra cronometru înainte de startul verii.
Birocrația încurcă startul sezonul estival
Autoritățile avertizează că lipsa infrastructurii nu mai justifică improvizațiile sau construcțiile ridicate fără acte. După controalele de anul trecut, inspectorii au descoperit numeroase amenajări ilegale și instalații considerate periculoase pentru turiști.
În unele zone fără canalizare sau fără rețele complete de utilități, activitățile ar putea fi limitate doar la servicii simple.
De cealaltă parte, agenții economici acuză birocrația și spun că procedurile pentru avize durează luni întregi.
Pentru a primi autorizațiile de funcționare, administratorii plajelor trebuie să asigure toalete, vestiare, spații pentru deșeuri și culoare de acces pentru intervențiile de urgență. Autoritățile promit că vor continua verificările pe întreg litoralul românesc.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:39 - Șefa ICCJ, Lia Savonea, acuză un atac "toxic" asupra Justiției, cu scopul de a o controla - VIDEO
- 09:10 - Analiză AEI: 1 din 3 români abia își mai permit energia. Facturile împing familiile spre sărăcie
- 09:07 - Operațiunea Jupiter - ziua 3: 400 de percheziții în dosare de evaziune, înșelăciune, delapidare, spălare de bani, contrabandă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News












