Neamț: 14,63 % prezența la vot, până la ora 13:00

prezenta la vot
În județul Neamț, prezența la vot, până la ora 13:00, a fost de 14,63 % (68.549 de persoane). Dintre aceștia, 7.307 au votat pe liste suplimentare și 767 cu urna mobilă.
Cea mai mare prezență s-a înregistrat la secțiile de votare din: – VÎNĂTORI-NEAMŢ (MANASTIREA SIHASTRIA) – 382,03 % – CORNI – 65,28 % – MĂNĂSTIREA NEAMŢ – 64,81 %Reamintim că secția de votare care se află la Mănăstirea Sihăstria (comuna Vânători-Neamț), este secția cu cel mai mare procent din țară la prezența la vot. Atât ieri cât și astăzi, până la ora 13:00, s-au prezentat 638 persoane, 530 fiind pe liste suplimentare.La polul opus, secțiile cu cel mai mic procentaj sunt în localitățile IZVOARE (4,95 %), REDIU (5,19 %), ROCNA (5,73 %) și la secția de la COLEGIUL TEHNIC „GHEORGHE CARTIANU” din PIATRA-NEAMȚ (6,02 %).Conform Biroului Electoral Central până la ora 13:00, la nivel național, 11,67 % dintre votanţi au mers să-şi exprime opţiunea (2.134.579 de persoane).
Citește și:
- 17:23 - Scandal diplomatic: Germania îl face ipocrit pe JD Vance după acuzațiile privind alegerile din Ungaria
- 16:44 - Turcia îl omagiază pe Mircea Lucescu: moment de reculegere la toate meciurile
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News










