POMPIERII AU INTERVENIT LA PESTE 150 DE INCENDII, ÎN ULTIMELE 24 DE ORE

POMPIERII AU INTERVENIT LA PESTE 150 DE INCENDII, ÎN ULTIMELE 24 DE ORE
Suprafaţa de teren afectată a depăşit 500 de hectare
Pompierii au intervenit pentru a stinge peste 150 de incendii izbucnite în diferite zone ale ţării
Aproape 1.700 de situaţii de urgenţă au fost înregistrate, luni, la nivel naţional. Cele mai numeroase misiuni au fost derulate în zona Bucureşti - Ilfov, urmată de judeţele Cluj, Prahova, Mureş şi Dolj.
Conform Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, pompierii au intervenit pentru a stinge peste 150 de incendii izbucnite în diferite zone ale ţării.
Dintre acestea, mai bine de o sută au fost incendii de vegetaţie uscată, fond forestier, mirişti şi deşeuri. Suprafaţa de teren afectată a depăşit 500 de hectare.
Intervenții medicale și misiuni externe
Tot luni, echipajele SMURD au asistat medical aproape 1.300 de persoane. Misiunile pompierilor români se desfăşoară şi în afara graniţelor ţării.
Aproximativ o sută de salvatori români se află în Grecia şi Spania, pentru a acorda sprijin în stingerea incendiilor de acolo.
Citește și:
- 15:07 - Medicul lui Netanyahu: „Israelul a luat măsuri. Regimul va cădea!”
- 12:22 - Ministerul Afacerilor Externe al României: „Românii din zonele afectate de operațiuni militare sunt în siguranță. Aproape 1.000 de persoane, în contact cu misiunile diplomatice”
- 11:13 - Vremea azi, 1 martie: temperaturi peste normalul perioadei. Maximele ajung la 17 grade în unele regiuni
- 09:51 - 34 de zboruri anulate pe Aeroportul Internațional Henri Coandă București, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News











