Țânțarii, atrași de mirosul săpunului. Cu ce să ne spălăm ca să-i ținem departe de noi

Țânțarii, atrași de mirosul săpunului. Cu ce să ne spălăm ca să-i ținem departe de noi
Țânțarii, atrași de mirosul săpunului. Cu ce să ne spălăm ca să-i ținem departe de noi
Un studiu recenta stabilit că țânțarii sunt atrași de mirosul săpunului, deoarece, atunci când nu se hrănesc cu sânge, aceștia își completează aportul de zahăr cu nectar.
„Faptul că preluăm aceste mirosuri florale și fructate și le punem pe corp înseamnă că acum același obiect miroase ca o floare și ca o persoană în același timp”, a explicat Clément Vinauger, care a condus lucrarea la Virginia Polytechnic Institute and State University, conform The Guardian.
Studiul a fost realizat pe baza analizei mai multor mărci de săpun, majoritatea dovedindu-se adevărați ”magneți” pentru țânțari.Efectele săpunurilor au fost oarecum diferite de la o persoană la alta, posibil din cauza interacțiunilor dintre săpunuri și profilul olfactiv unic al fiecărei persoane, au remarcat cercetătorii.
Aceștia au constatat că mirosul de cocos este respingător pentru insecte, așadar, dacă programăm ieșiri în natură sau seri mai lungi petrecute afară, aceasta ar trebui să fie aroma la care să expunem pielea.
Sursa: Tabu.RO
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

