Incendiu la Sihăstria Putnei: o chilie și câteva anexe s-au făcut scrum

Incendiu la Sihăstria Putnei: o chilie și câteva anexe s-au făcut scrum
Forțele de intervenție au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului.
Ieridupă-amiază, pompierii au fost înștiințați despre producerea unui incendiu la mai multe anexe gospodărești în localitatea Mitocu Bălan din comuna Crăcăoani. La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Târgu Neamț (3 autospeciale de stingere și două motopompe) și SVSU Crăcăoani (un buldoexcavator).
La sosirea forțelor de intervenție incendiul se manifesta generalizat, cu flacără deschisă, într-o gospodărie (trei anexe gospodărești și o chilie) ce aparține Mănăstirii Sihăstria Putnei, cu posibilitatea propagării și la locuință și alte anexe.
Forțele de intervenție au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului. Au ars chilia din lemn (30 mp) cu bunurile din interior (mobilier, materiale textile, obiecte de cult) trei anexe gospodărești, 100 mc de lemn de foc și 10 mc de căpriori lemn.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost focul deschis în spații deschise (lumânare lăsată nesupravegheată). Misiunea a fost finalizată în jurul orei 23:00.
Sursa: Realitatea de Neamt
Citește și:
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
- 20:11 - George Simion, mesaj de forță de la tribuna Parlamentului: „Voi, puterea, ați închis Realitatea Plus”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News











