ANGAJAȚI AI GUVERNULUI PROTESTEAZĂ LA PALATUL VICTORIA FAȚĂ DE PLAFONAREA SPORULUI PENTRU CONDIȚII PERICULOASE

ANGAJAȚI AI GUVERNULUI PROTESTEAZĂ LA PALATUL VICTORIA FAȚĂ DE PLAFONAREA SPORULUI PENTRU CONDIȚII PERICULOASE
Guvernul s-a întrunit în şedinţă de la ora 14:00
Mai mulți angajați ai Guvernului au protestat, vineri, în fața Palatului Victoria, nemulțumiți de măsurile anunțate de Executivul condus de Ilie Bolojan.
Sindicatul Angajaţilor din Aparatul de Lucru al Guvernului își exprimă ferm opoziția față de decizia Guvernului de a plafona, prin ordonanță de urgență, sporul pentru condiții periculoase sau vătămătoare la 300 lei brut/lună - aproximativ 172 lei net, indiferent de gravitatea sau specificul riscului, şi reducerea concediului suplimentar pentru muncă în condiţii grele la doar 1-3 zile pe an, „fără criterii clare şi ignorând realitatea”.
„Aceste măsuri reprezintă, în fapt, o tăiere mascată a veniturilor şi o minimizare a riscurilor reale la care sunt expuşi angajaţi din toate domeniile bugetare - de la personal medical până la funcţionari, care lucrează în medii toxice, insalubre sau solicitante fizic şi psihic”, au transmis angajaţii.
Ei cer retragerea proiectului de ordonanţă de urgenţă în forma actuală, respectarea dialogului social, încetarea „practicii adoptării peste noapte a măsurilor cu impact salarial”.
Guvernul s-a întrunit în şedinţă de la ora 14:00.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 12:35 - Eveniment emoționant la Făgăraș: Ionel Ganea organizează meci caritabil în memoria fiului său
- 12:08 - Rata șomajului a scăzut la 3,25% în martie 2026. Câți români sunt fără loc de muncă
- 12:06 - Dezvăluiri controversate la Rizea TV: acuzații privind intervenții în justiție la Chișinău
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News














