ÎNTÂLNIRE LA ROMA ÎNTRE VOLODIMIR ZELENSKI ȘI DONALD TRUMP

ÎNTÂLNIRE LA ROMA ÎNTRE VOLODIMIR ZELENSKI ȘI DONALD TRUMP
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski și omologul său american Donald Trump s-au întâlnit sâmbătă la Roma, într-un cadru privat, cu ocazia funeraliilor Papei Francisc
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski și omologul său american Donald Trump s-au întâlnit sâmbătă la Roma, într-un cadru privat, cu ocazia funeraliilor Papei Francisc. Anunțul a fost făcut de purtătorul de cuvânt al președinției ucrainene, Serhii Nikiforov, care a precizat că întâlnirea „a avut loc și deja s-a terminat”, fără a oferi alte detalii.
Din partea Casei Albe, directorul de comunicare Steven Cheung a descris întâlnirea drept „foarte productivă” și a anunțat că vor urma mai multe informații în curând. Potrivit agenției italiene ANSA, cei doi lideri ar putea avea o nouă rundă de discuții după ceremonia funerară.
Această întâlnire vine pe fondul unor declarații surprinzătoare ale președintelui Trump, care a afirmat că Rusia și Ucraina sunt „foarte aproape de un acord” pentru a pune capăt conflictului declanșat în februarie 2022. În paralel, președintele rus Vladimir Putin a vorbit despre „posibilitatea unor negocieri directe” cu Kievul.
Citește și:
- 08:39 - Cristela Georgescu, mărturii ÎN EXCLUSIVITATE la Realitatea PLUS: Sub masca democrației este tiranie
- 08:19 - Încep interviurile la CSM cu procurorii propuși de ministrul Justiției la șefia marilor parchete
- 07:39 - Călin Georgescu merge la Buftea pentru controlul judiciar: este prima apariție după decizia Curții de Apel București
- 21:26 - Avertisment dur de la Ankara pentru Teheran. Erdogan: „Nu puneți în pericol 1.000 de ani de fraternitate”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News











