Regimul nord-coreean a efectuat prima lansare de rachete balistice din acest an

Regimul nord-coreean a efectuat prima lansare de rachete balistice din acest an
Regimul de la Phenian a justificat tirul de rachete prin ceea ce numește "criza geopolitică recentă"
Coreea de Nord a efectuat prima lansare de rachete balistice din acest an.
Agenția de stat KCNA a prezentat un nou sistem de armament ca fiind ”de vârf”, cu rachete hipersonice, care au fost testate anterior în luna octombrie.
Prin vocea dictatorului Kim Jong-un, regimul de la Phenian a justificat tirul de rachete prin ceea ce numește "criza geopolitică recentă", la 2 zile după capturarea preşedintelui venezuelean Nicolas Maduro într-o operațiune specială a forțelor armate americane.
France Presse amintește că nord-coreenii acuză, de zeci de ani, administrațiile de la Washington că ar urmări să răstoarne guvernarea statului asiatic şi insistă că programele nucleare şi militare au drept scop descurajarea unui asemenea scenariu.
Citește și:
- 19:08 - Vladimir Putin intră în joc: vrea să medieze pacea SUA–Iran după eșecul negocierilor istorice
- 17:29 - Donald Trump anunță blocada Strâmtorii Ormuz: „Începând de acum!”
- 16:12 - Viteză de Paște cu final amar: Gigi Becali, prins cu peste 100 km/h și lăsat fără permis
- 15:44 - Armistițiul de Paște, făcut praf: Ucraina și Rusia se acuză de mii de încălcări
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News










