Stare de alertă după ce vulcanul Sakurajima a erupt din nou în sudul Japoniei

Stare de alertă după ce vulcanul Sakurajima a erupt din nou în sudul Japoniei
Erupția, produsă înainte de răsărit, a trimis un nor dens de fum
Agenția meteorologică japoneză a emis, duminică, avertizări pentru sudul Japoniei, după ce vulcanul Sakurajima a erupt în cursul dimineții.
Erupția, produsă înainte de răsărit, a trimis un nor dens de fum și cenușă la peste 4.400 de metri în atmosferă, potrivit Agenției Meteorologice Japoneze (JMA).
Un oficial local a declarat pentru AFP că, până în acest moment, nu au fost raportate pagube, însă autoritățile rămân în alertă. JMA a avertizat locuitorii din departamentele Kagoshima și Miyazaki că se pot confrunta cu căderi de cenușă de intensitate moderată.
„Vă rugăm să luaţi măsuri pentru a vă proteja de cenuşă, folosind umbrele sau măşti, şi să conduceţi cu viteză redusă”, au transmis meteorologii, subliniind riscurile pentru sănătate și vizibilitate.
Sakurajima este unul dintre cei mai activi vulcani ai Japoniei și o importantă atracție turistică, cunoscut pentru erupțiile sale frecvente. Accesul în apropierea zonei afectate rămâne momentan restricționat.
Japonia se află pe Centura de Foc a Pacificului, o regiune cu activitate seismică și vulcanică intensă, unde au loc o mare parte dintre cutremurele și erupțiile globale.
Citește și:
- 17:18 - Măsuri de ultima oră pentru ca tezaurul să nu mai fie furat. Coiful de la Coțofenești va ajunge în România
- 15:35 - Focuri de armă în Strâmtoarea Ormuz. Iranul a închis din nou strâmtoarea
- 15:31 - De ce are România cel mai mare preț la energie din Europa, raportat la veniturile populației
- 14:06 - Iranul redeschide spațiul aerian după șapte săptămâni de blocaj
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News














