Trupul fetiței din Roman a fost găsit, astăzi, în râul Siret

1db242a9-cd7e-4061-b5e3-64abae2c628b
Trupul fetiței din Roman a fost găsit, astăzi, în râul Siret, la aproximativ 12 kilometri de locul unde s-a înecat.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț, trupul fetei a fost găsit în râul Siret, prinsă în crengile unui copac de pe malul drept al râului, la o distanță de aproximativ 12 km (pe cursul râului) față de locul incidentului, pe teritoriul comunei Horia.

Reamintim că la data de 2 august, fata, în vârstă de 8 ani, din Roman, se afla în apropierea albiei râului Moldova împreună o verișoară (în vârstă de 9 ani) și cu mătuşa sa.Fata de 8 ani și-a lăsat hainele pe mal și a intrat în apă să se răcorească. Nu știa să înoate iar curenții au tras-o în larg. A strigat după ajutor iar verișoara sa a intrat să o salveze. Copila de 8 ani a dispărut în apele râului iar verișoara ei a fost la un pas să se înece. Un pescar a reușit să o salveze.La faţa locului s-au deplasat poliţiştii, fiind solicitat şi sprijinul lucrătorilor din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Neamţ, care au efectuat ample căutări în râul Moldova.Începând cu data sesizării, în fiecare zi au fost efectuate verificări și scufundări de către lucrători ISU Neamț.Astăzi, a fost găsită înecată la aproximativ 12 kilometri de locul unde a intrat în apă.[gallery td_select_gallery_slide="slide" link="file" ids="63560,63559,63558,63557,63541"]
Citește și:
- 21:47 - Tensiuni fără precedent: Trump discută retragerea din NATO și acuză Alianța că „a întors spatele americanilor”
- 20:32 - Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi la Linz! Când joacă Sorana Cîrstea pentru un loc în top 8
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News











