Zăporul de pe râul Bistrița are aproape 4 kilometri lungime
8 ian. 2019, 12:28
Actualizat: 8 ian. 2019, 12:28

Zapor pe rau
Articol scris de Scris de Monica Ghinet
Coada lacului Izvorul Muntelui este îngheţată. Zăporul de pe râul Bistriţa are o lungime totală de 3,9 kilometri de la viaductul din Poiana Largului până în amonte 0.5 kilometrim de punte A.C.H.
Tronsonul prezintă aglomerări de gheţuri cu grosimi cuprinse între 0,1-1,0 m. Temperatura aerului la Staţia hidrometrică Frumosu la ora 06:00 pe 8 ianuarie 2019 era de -16 oC. Curge zai pe 60% din suprafaţa apei, se arată în Raportul de informare privind gestionarea situațiilor de urgență generate de fenomenele meteorologice periculoase specifice sezonului rece.Pompierii din cadrul ISU Neamț informează că zilnic se execută misiuni de monitorizare a fenomenului de zăpor pe cursul râului Bistrița de către pompierii militari de la Detașamentul de pompieri Tîrgu Neamț – Garda II Poiana Teiului.
Citește și:
- 17:23 - Scandal diplomatic: Germania îl face ipocrit pe JD Vance după acuzațiile privind alegerile din Ungaria
- 16:44 - Turcia îl omagiază pe Mircea Lucescu: moment de reculegere la toate meciurile
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
Urmărește știrile Realitatea de Neamt și pe Google News










